poniedziałek, 1 lutego 2016

FILM ROKU 2015

1.IDOL ( Danny Collins ) ( 2015 )

DRAMAT / KOMEDIA

OBSADA: Al. Pacino, Annette Bening, Jennifer Garner, Bobby Canavale, Christopher Plummer, Katarina Cas, Melissa Benoist

Stary list napisany przez Johna Lennona i Yoko Ono inspiruje zgorzkniałego muzyka do zmiany stylu życia oraz polepszenia stosunków z biologicznym synem.


2.TEORIA WSZYSTKIEGO ( The Theory Of Everything ) ( 2014 )

DRAMAT BIOGRAFICZNY

OBSADA:  Eddie Redmayne, Felicity Jones, Charlie Cox, Emily Watson, David Thewlis

Film opowiada historię genialnego naukowca Stephena Hawkinga - rozwoju jego choroby, rodzącego się uczucia do Jane, a w końcu rozpadu ich małżeństwa.3.FURIA ( Fury ) ( 2014 )

DRAMAT WOJENNY

OBSADA: Brad Pitt, Shia LaBeouf, Michael Pena

Niemcy, koniec II wojny światowej. Załoga amerykańskiego czołgu wyrusza za linię frontu w celu obrony alianckich linii zaopatrzenia.
4.TAJEMNICE LASU ( Into The Woods ) ( 2014 )

MUSICAL / FANTASY

OBSADA: Meryl Streep, Emily Blunt, James Corden, Anna Kendrick, Chris Pine, Johnny Depp

Starające się o dziecko małżeństwo dowiaduje się, że Czarownica rzuciła na nich urok. Aby go zdjąć, wyruszają do lasu zamieszkałego przez baśniowe posada: stacie.

5.INTERSTELLAR ( 2014 )

DRAMAT / SCI-FI

OBSADA: Matthew, McConaughey, Anna Hathaway, Jessica Chastain, Ellen Burstyn, Michael Caine, John Lithgow, Wes Bentley

Byt ludzkości na Ziemi dobiega końca wskutek zmian klimatycznych. Grupa naukowców odkrywa tunel czasoprzestrzenny, który umożliwia poszukiwanie nowego domu.

6.EXODUS: BOGOWIE I KRÓLOWIE ( Exodus: Gods And Kings ) ( 2014 )

DRAMAT / PRZYGODOWY

OBSADA: Christian Bale, Joel Edgerton, John Turturro, Aaron Paul, Ben Mendelsohn, Sigourney Weaver, Ben Kingsley

Opowieść o życiu Mojżesza, który uwolnił Izraelitów z niewoli egipskiej i poprowadził do Ziemi Obiecanej.7.SYSTEM ( Child 44 ) ( 2015 )

DRAMAT / THRILLER

OBSADA: Tom Hardy, Gary Oldman, Noomi Rapace, Joel Kinnaman, Jason Clarke, Vincent Cassell, Paddy Considine

Związek Radziecki, rządy Stalina. Okryty niesławą oficer służb bezpieczeństwa rozpoczyna śledztwo w sprawie serii tajemniczych morderstw dzieci.


8.SNAJPER ( American Sniper ) ( 2014 )

BIOGRAFICZNY / DRAMAT / WOJENNY

OBSADA: Bradley Cooper, Sienne Miller, Luke Grimes

Historia kariery wojskowej i życia osobistego Chrisa Kyle'a, który zyskał sławę najlepszego snajpera w historii elitarnej jednostki Navy SEALs.9.DLA CIEBIE WSZYSTKO ( The Best Of You ) ( 2014 )

MELODRAMAT

OBSADA: Michelle Monaghan, James Marsden, Luke Bracey, Liana Liberato, Gerald McRaney

Na pogrzebie przyjaciela dochodzi do spotkania byłych kochanków. Dawne uczucia i związane z nimi konflikty powracają.10.WHIPLASH ( 2014 )

DRAMAT MUZYCZNY

OBSADA: Miles Teller, J.K. Simmons, Melissa Benoist, Chris Mulkey

Młody i ambitny perkusista za wszelką cenę pragnie dołączyć do czołówki najwybitniejszych artystów muzyki jazzowej.Co poza tym? Coraz mniej filmów ambitnych ( normalnych ) w Polsce, bo na świecie cały czas powstają. W kinach są głównie blockbustery a więc hity nastawione na zarobek. Królują ekranizacje komiksów, gier komputerowych oraz filmy o superbohaterach, których jest tak dużo, że nawet największy fan tego gatunku może się znudzić. Dalej. Opóźnione premiery co powoduje jeszcze większe piractwo w przypadku kiedy premiera światowa następuje np. w styczniu a u nas dopiero w maju. Upadek komedii zarówno tej tradycyjnej jak i komedii romantycznej. Te filmy są po prostu coraz bardziej głupawe. Bezsensowne kontynuacje ( na swoją premierę czekają GODZILLA 2, SZKLANA PUŁAPKA 6, MISSION: IMPOSSIBLE 6, THOR 3 a to tylko kilka spośród 50 tytułów zapowiadanych na rok kolejny ). Kina z popcornem to po prostu zaraza. Ludzie wchodzą w dziesiątej minucie filmu bo wcześniej kłócili się o smak chipsów jaki mają kupić na film. Dla mnie to tak jakby zacząć czytać książkę od 10-ej strony. Coraz większy upadek rynku DVD nie wspominając o wypożyczalniach. Słowem: nieciekawie. Miejmy nadzieję, że obecny rok będzie lepszy chociażby dzięki takim filmom jak "Zjawa" z Leonardo DiCaprio czy "Dziewczyna z portretu" z Eddie'm Redmayne'm. Już za rok kolejne podsumowanie. Do zobaczenia.

Pozdrawiam

OSKAR PENDYK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz